Vždy, keď píšem náš agentúrny blog, mám pocit, že pointa, ktorú chcem vystihnúť, sa musí dať povedať v pár vetách. Ale potom ma premôže chuť porozumieť marketingovým fenoménom do hĺbky. Nemôžem si pomôcť, neviem odolať kontextu 🤷‍♂️.

Alzák

Nepoznám nikoho, kto by povedal „teda, tá Alza robí peknú reklamu.“ Ale každý ich reklamu pozná. A s tržbami 55 miliónov eur je to najúspešnejší e-shop na Slovensku – a medziročne rastie v desiatkach percent.

Nie je to najlacnejší e-shop. Nemajú ani najlepší zákaznícky servis. Nie, že by bol zlý, ale verím, že mnoho vecí by sa dalo zlepšiť. Napriek tomu zarábajú najlepšie zo všetkých konkurentov. Ako to? Vďaka Alzákovi.

Čo z neho robí takú efektívnu kampaň? Je absolútne odlíšiteľný. Vizuálne aj zvukovo. Je to 3Déčkový zelený marťan v strieborných gatiach, ktorý škrieka otravným hlasom a s českým akcentom. Na to sa nedá zabudnúť.

Navyše, jeho kampaň je vždy dostatočne intenzívna. Matematika je na vašej strane: market share sa vždy snaží vyrovnať share of voice. Vhodná kreatíva navyše násobí efektivitu mediálneho nasadenia. Zarýva sa do mozgu. Pamätáte si „100 tabletov týždenne“? Ja tiež.

Serie ma Alzák? Serie. Funguje? Funguje. Iba na tom záleží.

via GIPHY

Greta

Je dôležité poznamenať, že nejdem rozoberať Gretu ako aktivistku. Pozerám sa na ňu ako na marketingový nástroj v komunikácii klimatickej krízy.

Práve s Alzákom má veľa spoločného. Vyvoláva silné emócie u publika, je neprehliadnuteľná a hlučná (niekedy mediálne, niekedy doslova). Je veľmi odlíšiteľná – výzorom, tónom komunikácie, dokonca aj prízvukom.

Vidíme, že tvrdé čísla na ľudí nefungujú, nevzbudzujú v nich zásadné reakcie. Pokiaľ teda z jedného čísla nespravíte kľúčový motív kampane, ako v dávnych dobách Dove pri mydle s jednou štvrtinou hydratačného krému.

V brand buildingových kampaniach lepšie fungujú emočné apely – tie racionálne fungujú až keď sme blízko konverzie. Napríklad na landing page. Alebo keď hľadáme konkrétny produkt. A ako vidíme na Alze, bez budovania brandu sa nedá byť dlhodobo úspešný.

Klíma je príliš komplexná záležitosť na to, aby sme dokázali udržať pozornosť dostatočne veľkého publika dostatočne dlho. To vieme s istotou – o znečisťovaní životného prostredia sa hovorí desiatky rokov a s minimálnymi výsledkami.

Cieľom tejto kampane nie je urobiť z každého človeka zero-waste vegána. Cieľom je, aby úplne každý na svete vedel, že kríza je skutočná. Nemusí sa s tým vnútorne stotožňovať. To sa ani kampaňou nedá dosiahnuť. Stačí, aby vedel, že táto téma je relevantná. Že sa jej venujú médiá. Že je to veľký deal bez ohľadu na to, či s tým súhlasíme.

 

via GIPHY

Až keď si firmy a krajiny, ktoré prispievajú ku klimatickej zmene najviac, všimnú, že táto téma hýbe spoločnosťou, môže dôjsť k zmene. To je ultimátny cieľ tejto kampane – ale cesta k nemu ide iba cez to, aby každý na svete vedel, že to je dôležitá téma.

Všetci nemusíme poznať všetky detaily. Pre priemerného spotrebiteľa nie je dôležité vedieť, o koľko stupňov sa zvýšila teplota oceánov – vedieť, že sa zvyšuje, stačí. Nie je dôležité vedieť, koľko presne živočíšnych druhov vyhynie ročne. Je kľúčové vedieť, že je zle.

Teda nemá zmysel robiť kampaň, ktorá používa racionálne apely. Zostáva budovať „značku“ klimatickej krízy cez emócie – pretože „konverzia“ je príliš ďaleko. Nedá sa očakávať, že vo veľkej miere sa spotrebitelia vzdajú komfortu v prospech zero-waste vegan života bez lietania na dovolenky.

Kampaň musí odovzdať emóciu a zachovať si odlíšiteľnosť. To sa Grete – a Alzákovi – darí vynikajúco. Iba keď náš mozog prežíva emócie, zapisuje si informácie. To je neurológia a s ňou sa hádať nedá. A ak chceme ignorovať poznatky ostatných vied, ktoré marketing potrebuje na to, aby sa rozvíjal, tak potom nám zostáva už iba jedno gifko:

 

via GIPHY


POĎME SA SPOLOČNE POZRIEŤ NA VÁŠ CONTENT MARKETING